Doç. Dr.

Tolga KABACA

Eğitim Fakültesi
İlköğretim
tkabaca@pau.edu.tr
0 (258) 296 11 63

Sanal Matematik Laboratuvarı-SAMALA, 2009BSP019 no’lu Pamukkale Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi’nin desteği ile tasarlanmaya başlamıştır.

SAMALA ARŞİVİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Proje özeti: Bu projede, GeoGebra yazılımı ile geliştirilen ilköğretim 8. sınıf geometri etkinliklerinden oluşan bir sanal ortam tasarımı amaçlanmaktadır. Bu ortamda öğretmenlerin kişisel etkinliklerini de geliştirebilmeleri için kısa eğitim bölümleri bulunacaktır. Öğretmen ve öğrencilerin ücretsiz olarak yararlanabilecekleri bu ortam ülkemizde türünün öncülerinden olma özelliğini taşıyacaktır. Projede hayata geçirilmesi planlanan sanal ortam http://samala.pau.edu.tr adresinde yayımlanmaya başlamıştır. Bu ortamın içeriği, projede kısıtlandığı gibi sadece 8. sınıf geometri kavramları ile sınırlı kalmayacak, her seviyeye hitap eden GeoGebra destekli interaktif ortamlarla zenginleştirilmeye devam edilecektir.

SAMALA’nın güncellenmesi: 8. sınıf geometri kavramları özelinde ilk tasarımı 2010 yılında tamamlanan SAMALA, 2013 Temmuz ayı itibari ile güncellenerek yeni bir yüze kavuşmuş ve tüm matematik kavramlarını kapsayacak şekilde “Matematik kavramlarını dinamik uygulamalar ışığında tanımlama, yorumlama ve öğrenen ve öğretenlere vizyon kazandırma” amacı çerçevesinde yeniden tasarlanmıştır.

SAMALA’nın bu yeni tasarımı bir blog sayfası üzerine bina edilmiş olup, kullanıcıların tartışmalarına ve çeşitli konularda yardım almalarına imkan verecek şekilde planlamıştır. Kullanıcıların aktif katılımlarının SAMALA’yı daha da zenginleştireceği umulmaktadır.

GeoGebra: Ücretsiz Dinamik Matematik Yazılımı olarak çok hızlı bir gelişim gösteren GeoGebra, SAMALA’da kullandığı temel yazılımdır. Ücretsiz bir yazılım olan GeoGebra ve GeoGebra ile tasarlanan uygulamalar uluslararası bir lisans hakkı sözleşmesi olanCreative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported Licensekapsamında koruma altındadır.

——————————————–
Creative Commons Lisansı
Sanal Matematik Laboratuvarı by SAMALA is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://samala.pau.edu.tr.
——————————————–

SAMALA hakkında teknik bilgi: SAMALA’nın içerdiği dinamik uygulamalar JAVA tabanlı bir yazılım olan GeoGebra ile üretilmektedir. Bilgisayarınızda, işletim sisteminize uygun olan JAVA’nın son sürümünün yüklü olduğuna emin olmalısınız. http://www.java.com/tr/download/ adresinden JAVA’yı kurabilirsiniz.

SAMALA’nın öğrenen ve öğretenlerin vizyonunu geliştirmesi dileklerimle