Menü

Değerli Katılımcılar,


Pamukkale Üniversitesi, Gıda Mühendisliği Bölümü olarak 2009 yılında Süt ve Süt Ürünlerini içeren Pamukkale Gıda Sempozyumlar serisini, 2012 yılında yine Süt ve Süt Ürünlerini ele alarak devam ettirdik. Şimdi ise sizleri bu serinin 3.’sü olan Pamukkale Kurutulmuş ve Yarı Kurutulmuş Gıdalar Sempozyumuna davet etmek istiyoruz.


Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği olarak düzenlediğimiz toplantılarda Denizli ve bölgesinin gıda sektörünün yapısına göre tematik konulara öncelik vermekteyiz. Bu çerçevede Denizli başta olmak üzere tüm Ege bölgesini kapsayan ülkemiz coğrafyasında kurutulmuş gıdalar geleneksel üretimle başlayan bugün endüstriyel üretime ulaşmış önemli bir potansiyele sahiptir. Özellikle kurutulmuş gıdalar; başlıca meyve sebzeden kuruyemiş’e tam kurutulmuş gıdaların yanı sıra sucuk, pastırma, fermente ürünler ve çeşitli reçel ve jölelerin de dahil olduğu yarı kurutulmuş gıdalar içeren geniş bir yelpazeye sahiptir. Denizli ve yöresinde olduğu kadar tüm Türkiye, bu gıdaların üretilmesi bakımından eski bir geleneğe sahip olmasının yanında endüstriyel bir gelişim süreci içerisindedir.


Düzenlemeyi planladığımız bu sempozyuma sizlerin değerli katılımlarınız ile, kurutulmuş gıdaların bilimsel araştırmaların ışığında endüstriyel gelişime katkı sağlanması, yenilikçi gıda ürünlerin artırılması ile ekonomik girdinin sağlanması, bilgi birikiminin artırılması planlanmaktadır. Böyle bir sempozyuma ev sahipliği yapacak olmanın sorumluluğu içerisinde katılımlarınızı ve katkılarınızı esirgemeyeceğinizi ümit ediyor, sizleri Pamukkale Kurutulmuş Gıdalar Sempozyumu’nun bilimsel ve sosyal atmosferini paylaşmaya davet ediyoruz.

 

Prof. Dr. Sebahattin NAS

Sempozyum Başkanı

 

 

 

Kare Kod

Duyurular Tümünü Gör